Kobilere Notlar: Pazarlamada 2017 Sizin Yılınız Olsun

2017-marketing-plan-thumb

Konu ne olursa olsun 2017’de yeni bir atılım yapmak için en iyi yol önce mental olarak kendinizi o atılıma hazırlamaktır. Pazarlama stratejinizde de durum aynı… Evet, sıfırdan bir sayfa açıyoruz… Geçmişi, pazarlama ile ilgili tüm başarısızlıkları, başarıları unutun ve kendinize şu soruyu sorun: 2017 yılında pazarlama alanında neyi başarmam gerekiyor?

Hazırsanız başlıyoruz!

Özellikle kaynakları kısıtlı olan küçük bir işletme için odak noktası önemli bir konu! Çoğu küçük ölçekli firma bir şeyi tam olarak yapmak yerine her şeyde azar azar yapmaya çalıştığı için pazarlamada bir çember içinde sürekli döner. Bu çemberden kurtulun ve 2017’ye girerken rekabet savaşında daha güçlü hale gelin!

Yeni Odak: Yeni İş Başlıkları

Eğer odak konusunda emin değilseniz, yeni bir iş geliştirme (e-ticaret atılımı olabilir) başlığına odaklanın. Yeni iş geliştirmeye odaklandığımızda ne kazanırız?

Marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirliğin oluşturulması gibi pazarlama hedefleri küçük bir işletme için – eğer işletme için karda artış sağlamıyorsa – çok pahalıya mal olur. Fakat mevcut durumu düzeltmek yerine, yeni bir iş başlığını geliştirmedeki amaçlar gerçekçi yaklaşımlarla tasarlanabilir. Unutmayın ki yeni bir başlıktaki pazarlama performansı eğer planlama yapılırsa çok daha doğru bir şekilde takip edilebilir. 2017’nin sonunda pazarlamaya ne kadar harcamışsınız ve getirisi ne kadar olmuş rahatça hesaplayabilirsiniz. Düşünsenize, yeni iş başlığını iyi bir şekilde planladınız ve sıfırdan pazarlama kampanyalarınızı; farklı fiyatlandırmalar, teklifler, pazarlama kanallar, internet sitesi içerikleri gibi değişkenlik gösterebilecek olgular deneyerek müşteriden gelecek geri bildirimler ile test edebileceksiniz.

1-660x330

Hedef koyma, bütçelendirme ve müşteri değeri 

2017 pazarlamanız için açık bir amaç belirlediyseniz, sıradaki adım hedef koyma ve bu hedefi başarmak için yapacağınız pazarlama kampanyalarına ne kadar para harcayacağınızı hesaplamak.

Bu noktada müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (customer lifetime value-CLV) düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; ortalama bir müşteri bir yıl içerisinde yeni ürün/hizmetinizden 1000 TL’lik alım yapıyor ve siz bu müşteriyi 5 yıl boyunca elinizde tutuyorsunuz. O zaman müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değeri 5.000 TL’dir.

Küçük işletmeler için diğer bir tehlike uzun vadeyi düşünmeyerek oluşturulan sabit fikirler… Örneğin 10 TL’ye satılması için tasarlanan bir üründen 1.000 TL’lik maliyetle 10 adet sattığınız için başarısızlığa uğramış olarak kabul ettiğiniz bir pazarlama kampanyası düşünün. Eğer satılan 10 adet ürün müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (artık CL değeri olarak bahsedeceğim) arttırarak 50.000 TL gelir getirdiğini düşünürsek 1.000 TL’lik bir yatırım gayet iyi, yani aslında kampanya başarısız değil.

Bu örnek üzerinden sormamız gereken diğer bir kritik soru: 2017 pazarlama kampanyasında kaç adet yeni müşteri kazanmaya ihtiyacınız var? Eğer CL değeri 250.000 TL’lik 50 yeni müşteriye ihtiyacınız varsa, bu müşterileri kazanmak için 2017 pazarlama planında ne kadar bütçe ayırabilirsiniz sorusunu sormak gerekiyor. Yıllık bir pazarlama bütçesi olarak 10.000 TL yetmeyebilir, 200.000 TL de çok fazla gelecektir. Yeni müşteri kazanma hedefini belirlerken gerçekçi olun. Eğer pazarınız her yıl çok az müşteri getiriyorsa 50 yeni müşteri hedefi 2017 için çok fazla olacaktır. Eğer ne kadar müşteri kazanacağınızdan emin değilseniz, küçük hedeflerle başlayın, sonrasında başardıkça hedefi yükseltebilirsiniz.

2017 Kampanyalarını Planlama 

Öncelikle bunu yaparken 2016’daki durumu değerlendirmeniz gerekiyor. Buyurunuz sormanız gereken örnek sorular:

  1. Sosyal medyada eğlenceli içerikler paylaştık ve etkileşim iyiydi fakat yeni bir iş başlığı yoktu. Sosyal medya yönetimini durdurmalı mıyız yoksa satış liderliği için içerikleri değiştirmeli miyiz yoksa internet reklamcılığına mı yönelmeliyiz? Veya sadece Twitter reklamları ile promosyon yapıp aradaki farkı mı test etmeliyiz?
  2. SEO çalışmalarımız web sitemizdeki trafiği arttırdı fakat web üzerinden yeteri kadar satış sağlayamadık. SEO çalışmasını farklı stratejilerle mi düzenlesek?
  3. E-posta kampanyalarımız içerikler bilgilendirici olduğu için müşterilerimiz tarafından kabul gördü. Yeni müşterilere reddedemeyeceği özel kampanyaları nasıl bir adım ileriye taşıyabiliriz?

2017’nin kriz yılı olması beklense de ulaşılabilir hedefler ve açıkça planlanmış stratejiler ve bütçe 2017’yi sizin yıldız yılınız yapabilir.

Bol satışlar dilerim…

 

AYSU SAĞDIÇ

YÖNETİM DANIŞMANI & EĞİTMEN

REF: http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/kobilere-notlar-pazarlamada-2017-sizin-yiliniz-olsun/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2018 Letundathink | Tasarım, Uygulama TriAlesta